1989

Sametová revoluce

1989
Sametová revoluce

Měl to být jen další běžný pátek v totalitním Československu - a po většinu dne taky 17. listopad 1989 obyčejný byl. Nikdo netušil, že už v podvečer vypukne revoluce, že se už za několik hodin začne hroutit komunistický režim a životy doslova všech se změní k nepoznání. Spouštěcím momentem byla pražská demonstrace studentů, která byla brutálně napadena policií – a v lidech se konečně něco hnulo. Fakt, že „bijí naše děti“ byl poslední kapkou, ke studentům se přidali herci a postupně celý zbytek společnosti, včetně dělníků. Revoluce, která začala policejním násilím a skončila prvními svobodnými volbami po čtyřiceti letech totality, nebyla vykoupena jediným lidským životem. Proto dostala název „sametová“.

Foto: Shutterstock.com

1992

Jednání o Česku a Slovensku

1992
Vila Tugendhat

Kdo by sledoval rozhovor dvou mužů, které srpnové horko roku 1992 svléklo z perfektně padnoucích sak a usadilo do stínu stromů zahrady v brněnských Černých Polích, musel by mít dojem, že si jen svěřují nějaké důvěrné historky. Ale oba pánové, předsedové české a slovenské vlády Václav Klaus a Vladimír Mečiar, ve vile Tugendhat právě jednají o rozdělení Československa. Pro někoho to bylo smutné loučení, pro jiné naděje a očekávání. Pro celý svět rozdělení mírové, přátelské. Ve střední Evropě se narodily dva suverénní státy.

1994

Ocelové srdce a černé zlato

1994
Řetízkové šatny horníků v černouhelném hlubinném dole Michal v Ostravě

Hornictví a hutnictví patří k české tradici už od středověku. V severomoravské metropoli Ostravě se potkaly ve své vrcholné podobě a městu přisoudily titul „ocelového srdce republiky“. Dnes tohle srdce bije sice v jemnějším rytmu, ale část města se proměnila v industriální galerii pod širým nebem i v hlubinách podzemí. Můžete zde na vlastní kůži prožít pocity horníka od převlékání v historických řetízkových šatnách, přes autentické fárání důlním výtahem, až po stísněnou atmosféru šachty na dole Michal. A po projití cesty přeměny rudy v železo si můžete dopřát kávu na vrcholu bývalé vysoké pece v Dolních Vítkovicích.

1999

Vstup České republiky do NATO

1999
Vstup České republiky do NATO

Události 17. listopadu 1989 otevřely možnost navázání transatlantických vazeb vyjádřeným vstupem do NATO v roce 1999.

 

Foto: Ladislav Renner

2004

Vstup České republiky do Evropské unie

2004
Vstup České republiky do Evropské unie

Události 17. listopadu 1989 otevřely možnost „návratu do Evropy“ vyjádřeného vstupem do EU v roce 2004.

 

 

Foto: Ladislav Renner

2012

Letiště Václava Havla Praha

2012
Letiště Václava Havla

O Václavu Havlovi (1936–2011) je dobře známo, že ač rád poznával cizí země, létání bral jako nutné zlo. A tak se může zdát paradoxní, že jeho jméno nese právě letiště. Jenomže, co jiného než mezinárodní vzdušný přístav, tato „brána do světa“, lépe symbolizuje svobodný a ničím nesvázaný pohyb lidí a myšlenek, tedy hodnoty, jež vyznával tento bytostný bojovník za svobodu, lidská práva a první prezident České republiky? Letiště Václava Havla Praha ovšem není jen místem odletů, příletů a přestupů – v rámci oficiálních exkurzí nabízí také možnost nahlédnout zblízka do zázemí letiště, které patří k nejmodernějším ve střední Evropě.

2018

Výročí 100 let České republiky

2018
100 let České republiky

Psal se rok 1918. Touha mnoha Čechů a Slováků po životě ve společném, svrchovaném státě se proměnila ve skutečnost. Československo, nová republika na mapě Evropy, vykročilo s nadějemi na cestu dějinami a záhy si získalo mezinárodní respekt a uznání. Od tehdejších událostí uplynulo právě jedno století. Mapa Evropy se za tu dobu mnohokrát měnila. Měnily se i hranice našich zemí. Pro naše moderní dějiny přesto zůstává rok 1918 přelomový. 100 let bylo krásné, kulaté výročí.